Z čoho je vyrobené udržateľné oblečenie?
Z čoho je etické, udržateľné oblečenie vyrobené?
V EtikButiku nájdete oblečenie vyrobené výhradne za férových, etických podmienok. Naše značky vyberáme starostlivo taktiež s ohľadom na dopad na životné prostredie, takže všetky kúsky sú vyrobené z prírodných alebo recyklovaných materiálov. Ku klasickým materiálom používaným v módnom priemysle (bavlna, viskóza, polyester) ponúkame ich udržateľnejšie alternatívy - biobavlnu, Ecovero, Tencel a ďalšie.
Prečo je problém v pestovaní konvenčnej bavlny, výroba konvenčnej viskózy alebo polyesteru?
V módnom priemysle sa veľmi často používa bavlna alebo polyester. Polyester je problém, pretože je syntetický, rozkladá sa vyše 200 rokov a pri jeho praní sa uvolňujú do vody mikroplasty. Ďalším materiálom je viskóza - umelo vyrobené celulózové vlákno, ktoré sa dosahuje chemickým spracovaním drveného dreva. Bavlna aj viskóza sú z prírodných vlákien, tak by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že to sú skvelé materiály. Skutočnosť je však trochu iná...
Bavlna je celkom náročná na pestovanie, preto sa v súčasnosti často používa jej geneticky modifikovaná verzia a veľa sa hnojí. Tiež je náchylná na škodcov, takže sa používajú toxické postreky. Dá sa povedať, že sa jedná o najviac chemizované odevné poľnohospodárstvo. Konvenčná bavlna sa pestuje na 4% poľnohospodárskej pôde, ale použije sa 10% svetovej spotreby pesticídov a dokonca skoro až 25% spotreby insekticídov (Na Zemi, brožúrka Ušili to na nás). To je obrovské množstvo toxických látok, ktoré sa dostávajú do pôdy, do vody, ale tiež do kontaktu s ľudmi, ktorí túto bavlnu pestujú. A z toho potom poľnohospodári trpia ťažkými chorobami. A v neposlednom rade také oblečenie nie je zdravé ani pre nás, chemikálie z bavlneného trička vstrebávame cez kožu. Ďalším problémom je, že na pestovanie konvenčnej bavlny sa spotrebuje obrovské množstvo vody - na výrobu jedného trička až 2700 litrov vody. Bavlna sa pestuje v teplom prostredí, často v oblastiach, kde je vody nedostatok, a "vďaka" pestovaniu bavlny vyschlo napríklad Aralské jezero.
Problém s konvenčnou viskózou môžeme zhrnúť v nasledujúcich bodoch. Problém začína už pri surovinách - drevo pre výrobu celulózy často pochádza z ohrozených dažďových pralesov. Surovina sa obvykle dodáva po celom svete, čo má za následok obrovské emisie CO2. Vo výrobnom procese sa používa toxický sirovodík a sirouhlík. V mnohých prípadoch môžu tieto plyny unikať a znečišťovať naše životné prostredie. Konvenčné výrobné procesy vyžadujú veľa energie a vody. Okrem toho sa v skutočnosti používa iba 30% suroviny. Zostávajúcich 70% je vyhodených.
Aké sú alternatívy?
Biobavlna
Biobavlna sa pestuje tradične, bez GMO a škodlivých chemikálií, je až z 80 percent zavlažovaná dažďovou vodou, jej pestovanie prináša tiež lepší a zdravší život farmárov a tiež nižšiu uhlíkovú stopu. Striedavé obhospodarovávanie pôdy prispieva k zvyšovaniu jej úrodnosti a biodiverzity. Pri pestovaní biobavlny, ktorá nie je geneticky modifikovaná sa používajú prírodné hnojivá, takže sa predcházda znečisteniu spodnej vody a riek. (viac info: abutorganiccotton.org)
Čo sa týka biobavlny, doporučujeme vyberať produkty s certifikáciou GOTS (Global Organic Textile Standard). Táto certifikácia je celosvetovo uznávaná ako najvyšší štandard vo výrobe, spracovania a potlače textilu, takže je v nej zahrnutá výroba celého kúsku od semienka biobavlny cez šitie, farbenie a potlač. Okrem kritérií týkajúcich sa ochrany životného prostredia zahrňuje aj sociálne kritéria – ako napríklad bezpečné pracovné podmienky, minimálna mzda, maximálna pracovná doba a voľný čas, zákaz detskej práce…
V ponuke ETIKBUTIK BASICS máme kúsky, ktoré sú vyrobené z organickej česanej bavlny. Jej vlákna sú mäkšie, hladšie a poskytujú tak výborný podklad pre akúkoľvek potlač. Špeciálny proces výroby v sebe zahrňuje tiež čistenie vlákien od všetkých nečistôt a krátkych vlákien. Výsledkom je tak pevná a odolná látka, ktorá je 100% rozložiteľná.
Ecovero (LENZING ™ ECOVERO ™)
LENZING ™ ECOVERO ™ je ekologická viskóza, ktorá je prísne vyrobená v súlade s pokynmi certifikátu "EU Ecolabel".
Prečo je LENZING ™ ECOVERO ™ lepší ako konvenčná viskóza?
- Drevo z udržateľného lesníctva - Náš partner Lenzing, ktorý sa nachádza v Rakúsku, používa vo svojej výrobe iba drevo certifikované FSC a PEFC z udržateľného lesného hospodárstva. (takže žiadne drevo z pralesov!)
- Krátke cestovanie - Drevo pochádza z okolitých lesov. Spojením výnimočne udržateľného výrobného procesu a výrazne kratších záťaží sa emise CO2 zníži na polovicu. (žiadne cestovanie cez celú planétu!)
- Uzavrený cyklus - Lenzing vyvinul obzvlášť udržateľný proces, ktorý recykluje väčšinu vody a všetkých použitých chemikálií. Výsledok? Vôbec žiadne znečistenie.
- O 50% nižšia spotreba energie a vody - Cyklus opúšta iba čistá chladiaca voda. Nový proces tiež šetrí 50% energie. Mimo iného je potrebná energia plne produkovaná na mieste.
Tencel
Tencel Lyocell je ekologické vlákno vyrábané z celulózy dreva eukalyptov, ktoré sa pestujú udržateľným spôsobom na špeciálnych farmách. Jedná se o velice módne, jemné a ľahké vlákno, ktoré má vysoko absorbčné vlastnosti (o 50% viac než bavlna) a prirodzene bráni množeniu baktérií. Je 100% ekologický a rozložiteľný. Objem produkcie z Tencelu je až 10x vyšší než objem produkcie z tradičnej bavlny - na jedno tričko z bavlny je potrebných 6 m2 pôdy, na tej istej pôde je možné vyprodukovať až 10 tričiek z Tencelu.
Lenzing Modal
Modal je vlákno z celulózy z bukového dreva, ktoré sa pestuje na plantážach udržiteľným spôsobom. Vlákna sa získávajú špeciálne pomocou tzv. Edelweiss technológie, ktorá využíva kyslík. Modal je príjemné vlákno, ktoré je vhodné ku každodennému noseniu a je tiež 100% rozložitelné.
Ľan
Toto vlákno je vyrobené z prírodnej celulózy z ľanu. Má špecifickú nepravidelnú textúru a tiež výnimočné vlastnosti, pretože prirodzene chladí a je veľmi priedušná. Ľanové oblečenie sa preto skvele hodí na teplé letné dni a minimálne jeden kúsok by nemal chýbať ani vo Vašom šatníku. Pri pestovaní ľanu nevzniká žiadny odpad, spotrebuje sa menej vody a energie a preto je táto produkcia šetrná k prírode.
Starostlivosť o prírodné materiály
Oblečenie z organických a prírodných materiálov doporučujeme prať na čo najšetrnejšom pracom programe (ručné pranie) na max. 30 stupňov na 800 otáčok. Preferujeme používanie ekologických pracích prostriedkov.